Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolskie badanie liczby bezdomnych w powiecie iławskim

Ogródki działkowe, dworce, piwnice, pustostany, poczekalnie a także noclegownie były miejsce nocnej akcji policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Funkcjonariusze z powiatu iławskiego uczestniczyli w ogólnopolskim badaniu liczby bezdomnych.

Minionej nocy policjanci oraz pracownicy socjalni  na terenie całego powiatu iławskiego  liczyli osoby bezdomne. Taka akcja odbywa się co dwa lata i organizowana jest przez  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Poprzednie liczenie miało miejsce w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 r. Doliczono się wówczas  36,1 tys. bezdomnych, w tym ok. 25,6 tys. przebywało w placówkach instytucjonalnych, a ok. 10,5 tys. - poza nimi.

Funkcjonariusze sprawdzali ogródki działkowe, domki campingowe, poczekalnie, piwnice, klatki schodowe, pustostany  a także noclegownie itp.

Niskie  temperatury powodują, że osoby bezdomne wykorzystują każde miejsce aby się ogrzać lub przenocować co ułatwia policjantom dotarcie do osób potrzebujących pomocy.  – oświadczył podkom. Marcin Trzeciak Naczelnik Wydziału Prewencji iławskiej komendy policji.

Funkcjonariusze w ramach działań skontrolowali pustostany, piwnice, ogródki działkowe oraz wiele innych miejsc gdzie mogli przebywać bezdomni. Informując  ich o miejscach oraz instytucjach gdzie mogą uzyskać wszelką pomoc.  W trakcie prowadzonych badań, policjanci przeprowadzili wśród bezdomnych ankiety, które miały przybliżyć przyczynę a zarazem powód bezdomności. Na terenie powiatu iławskiego sporządzono 22 takie kwestionariusze.  Policjanci skontrolowali również schronisko dla osób bezdomnych w Rucewie. Okazało się, że obecnie przebywa tam 76 osób w tym 11 kobiet i 5 dzieci.

Głównym celem akcji było zdobycie wiedzy o liczbie osób bezdomnych w powiecie iławskim oraz ustalenie podstawowych danych o charakterze bezdomności w naszym regionie. Informacje te pozwolą na pomoc oraz objęcie nadzorem nieznanym dotychczas osobom bezdomnym  .  

Co ciekawe, wśród napotkanych osób bezdomnych żadna osoba  nie wyraziła chęci pomocy w formie noclegu w schronisku,  pomimo niejednokrotnie bardzo ciężkiej sytuacji materialno - socjalnej. Policjanci natomiast wśród osób bezdomnych ujawnili jednego poszukiwanego. 66 – latek mieszkał w przyczepie campingowej w jednej z miejscowości gminy Iława. Podczas sprawdzania mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że jest on poszukiwany do odbycia kary 6 miesięcy pozbawienia wolności za niestosowanie się do sądowego zakazu. Mężczyzna został odkonwojowany do zakładu karnego. Drugiego z bezdomnych funkcjonariusze przetransportowali do komendy policji w Iławie gdzie został osadzony w policyjnym  areszcie w celu wytrzeźwienia.  Mężczyzna znajdował się pod znacznym działaniem alkoholu co przy temperaturze poniżej 0 zagrażało jego zdrowiu i życiu.

 

 

Policjanci przypominają !!!

O informowanie funkcjonariuszy lub instytucji pomocowych o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu. Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada 2016 r. do dnia 31 marca 2017 r. funkcjonować będzie bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego

Powrót na górę strony