Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwszy śnieg - policjanci apelują o ostrożną jazdę

Na terenie powiatu iławskiego zagościła prawdziwa zima, pomimo jesieni w kalendarzu. Podczas pory roku kiedy zmniejszona jest widoczność i szybko zapada zmrok, pierwszy śnieg, który wczoraj spadł dał się we znaki i zaskoczył niektórych kierowców. W powiecie iławskim doszło do 8 kolizji. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Policjanci przypominają, aby stosować się do podstawowych zasad ruchu drogowego.

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy zmniejszona jest widoczność i szybko zapada zmrok a opady dodatkowo utrudnia jazdę wszystkim kierowcom. Pierwszy śnieg, który wczoraj spadł spowodował, że nawierzchnia zrobiła się śliska, była oblodzona, powodując zmniejszoną  przyczepności kół pojazdu podczas jazdy. W połączeniu z prędkością nie dostosowaną na warunków panujących na drodze doprowadziło to do kilku niebezpiecznych sytuacji.

Tak właśnie wyglądała wczoraj kolizja na jednej z ulic w Suszu. 62 – latek kierujący fordem zjeżdżając z wniesienie nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze. W wyniku czego uderzył w przydrożne drzewo. Wyglądająca bardzo poważnie kolizja zakończyła się na ogólnych potłuczeniach u kierowcy i pasażera. 62 – latek był trzeźwy. Jak oświadczyli świadkowie ford nie poruszał się z nadmierną prędkością. Jednak jego kierowca zapomniał, że przy opadach śniegu i zimowej aurze nawet niewielka prędkość i nieumiejętnie wykonany manewr może doprowadzić do groźnie wyglądającego zdarzenia.

Natomiast w miejscowości Rodzone 35 – letni kierujący audi również nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał przeciwległy pas ruchu. W wyniku czego doprowadził do bocznego zderzenia z kierującym hondą. 35 – latek był trzeźwy a za niezastosowanie się do zasad ruchu drogowego został ukarany mandatem.

Kilka godzin później z tej samej przyczyny 51 – letni kierujący mercedesem zjechał do rowu.

To tylko trzy zdarzenia z 8, który miały miejsce na terenie powiatu iławskiego  minionej doby.

Tymczasem na jednej z dróg w gminie Zalewo skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się kierujący motorowerem. W tak trudnych warunkach dla samochodów 50 – latek postanowił pojeździć sobie jednośladem. Kiedy funkcjonariusze zauważyli mieszkańca gminy Zalewo postanowili zatrzymać go ponieważ wiedzieli, że mężczyzna ma aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. W trakcie dalszych czynności okazało się, że 50 – latek po raz kolejny postanowił pojeździć sobie motorowerem pomimo wcześniej spożytego alkoholu. Badanie alkomatem wskazało 1,3 promila alkoholu w organizmie. Pojazd mieszkańca gminy Zalewo został przekazany osobie przez niego wskazanej. Natomiast 50 – latek został zwolniony po wykonaniu czynności.

Teraz w najbliższym czasie będzie tłumaczył się przed sądem.

 Przypominamy !

Okres jesienno - zimowy często ujawnia błędy związane z niewłaściwym wyposażeniem oraz przygotowaniem samochodu do podróży, a także weryfikuje naszą technikę jazdy. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie zagwarantuje nam bezpieczną podróż.

  • sprawdź auto pod względem technicznym w autoryzowanych stacjach obsługi,
  • zwróćmy uwagę na stan wycieraczek w aucie. Źle oczyszczona szyba ogranicza widoczność podczas jazdy. Sypiący się podczas jazdy z samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze,
  • warto wymienić opony na zimowe oraz sprawdzenie ciśnienia w kołach,
  • sprawdź oświetlenie w pojeździe. Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami - czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza( m.in. podczas opadów śniegu, deszczu, gęstej mgły). Tylnego światła przeciwmgłowego używamy, gdy zmniejsza się przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 m. Warto jednak pamiętać, że to światło może oślepiać innych kierujących jadących bezpośrednio za nami.

Pamiętajmy, by stosować zasadę zachowania ograniczonego zaufania wobec kierowców oraz osób pieszych. Piesi muszą pamiętać, że zgodnie z prawem poza terenem zabudowanym muszą używać odblasków - nawet najmniejsze elementy odblaskowe mogą uratować pieszym życie .

Należy pamiętać, że przy obecnych warunkach atmosferycznych, nawet przy niewielkiej prędkości droga hamowania znacznie się wydłuża a samochód bardzo łatwo wpada w poślizg.

Powrót na górę strony