Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne działania Bus-Truck

Iławscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili działania „BUS-TRUCK”. Podczas prowadzonej akcji funkcjonariusze kontrolowali autobusy oraz samochody ciężarowe. Policjanci sprawdzali stan techniczny pojazdów, uprawnienia do kierowania, dokumenty wymagane podczas kontroli drogowej, jak również stan trzeźwości kierowców. Nie obyło się bez kar.

Wczoraj policjanci ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili działania „BUS- TRUCK". Funkcjonariusze kontrolowali autobusy oraz samochody ciężarowe, sprawdzali ich stan techniczny, uprawnienia i stan trzeźwości kierowców, dokumenty wymagane podczas kontroli drogowej. W trakcie prowadzonej akcji skontrolowano 81 pojazdów, w tym 30 samochodów ciężarowych oraz 5 autobusów. Niestety, nie obyło się bez kar. 14 kierowców policjanci ukarali mandatami, 1 kierowcę pouczyli, a w 1 przypadku sprawa zakończy się przed sądem.

Policjanci zatrzymali także 4 dowody rejestracyjne pojazdów w tym dwóm kierowcom autobusów. Jeden z nich nie miały ważnych badań technicznych a drugi dokument został zatrzymany ze względu na zły stan techniczny autobusu tzn. nieszczelny układ pneumatyczny, popękane opony oraz nadmierne skorodowanie elementów konstrukcji pojazdu. Natomiast kierowcy samochodów stracili dowody rejestracyjne za brak ważnych badań technicznych i stwarzenie zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Policjanci zatrzymali również jednego nietrzeźwego kierującego. Funkcjonariusze z iławskiego ruchu drogowego wykonując czynności na jednej z dróg krajowych zauważyli a następnie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego daewoo. Mężczyzna przewoził 15 sztuk świń. Funkcjonariusze sprawdzili dokumenty mieszkańca powiatu nowomiejskiego. W trakcie czynności ustalili, że 46 -  latek zapomniał prawa jazdy. Policjanci zbadali również trzeźwość mężczyzny i wtedy okazało się, że mieszkaniec powiatu nowomiejskiego ma 1,5 promila alkoholu w organizmie.  Samochód wraz z inwentarzem został przekazany osobie wskazanej przez zatrzymanego a 46 – latek po wykonaniu czynności został zwolniony.

Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5.000 złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10.000 złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

Działania „Bus-Truck” były głównie ukierunkowane na kontrolę autobusów oraz samochodów ciężarowych i będą kontynuowane przez iławskich funkcjonariuszy.

Kilka słów o badaniach technicznych

Badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe w Polsce dla właścicieli pojazdów samochodowych (osobowych i ciężarowych), ciągników rolniczych, a także motorowerów i przyczep.

Badania techniczne dzielimy na badania okresowe, badania dodatkowe oraz badania co do zgodności z warunkami technicznymi. Kupując samochód w Polsce pierwsze badanie techniczne jest przeprowadzane przed jego pierwszą rejestracją.   

Należy pamiętać, że okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie. Jednak są przypadki, w których pojazdy nie wymagają żadnych okresowych badań technicznych. Zgodnie z przepisami jest to przyczepa lekka (poniżej 3,5 t) i pojazd zabytkowy (dla tego typu pojazdów stosowane są oddzielne rozporządzenia dotyczące dopuszczenia ich do ruchu drogowego). Takie badanie zostaje przeprowadzone tylko raz, przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w przypadku pojazdu zabytkowego, jeśli wykorzystujemy go do zarobkowego transportu , np. jako TAXI, samochód podlega corocznym badaniom technicznym.

Badania dodatkowe należy wykonać, kiedy pojazd zostanie na nie skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego. Jest to niezależne od badań okresowych.

Dodatkowe badania techniczne obowiązkowe są również dla pojazdu, który ma być używany jako taksówka, pojazd uprzywilejowany, pojazd do nauki jazdy oraz do przeprowadzania egzaminu państwowego lub pojazd odpowiednio przystosowany lub wyposażony zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.

Powrót na górę strony