Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie wakacyjnych miesięcy na wodzie

Dziś ostatni dzień wakacji a co za tym idzie również powoli kończy się sezon na wodzie. Jak wynika ze wstępnego podsumowania policyjnych statystyk w bieżącym roku rekreacja nad wodą była bezpieczniejsza niż w latach ubiegłych. Niestety jednak, czasem brak rozsądku i umiejętności przewidywania powodował, że to bezpieczeństwo było zachwiane, na szczęście nie doszło do żadnego utonięcia.

Okres wakacyjny szczególnie na terenie powiatu iławskiego nierozłącznie wiąże się z letnią rekreacją na wodzie lub też nad wodą. Wszyscy chętnie spędzamy miłe chwile w gronie rodziny i znajomych. Nie powinniśmy jednak wtedy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i tak właśnie w celu zmniejszenia liczby utonięć i nieszczęśliwych wypadków nad akwenami oraz podniesienie świadomości z zakresu bezpieczeństwa nad wodą policjanci pełnili służbę na jeziorze Jeziorak oraz przeprowadzili wiele działań profilaktycznych. Funkcjonariusze uczestniczyli w spotkaniach z dziećmi ucząc je, jak  bezpiecznie spędzać czas nad wodą czy w lesie. Przypominali również osobą wypoczywającym na jeziorem Jeziorak o zwracanie szczególnej uwagi na pogodę, gdyż gwałtowny wiatr i nagłe opady deszczu mogą spowodować bardzo poważne zagrożenie. Do takich właśnie trzech niebezpiecznie wyglądających sytuacji doszło na Jezioraku, kiedy to silny wiatr doprowadził do wywrócenia na wodzie trzech żaglówek. Załogom w opałach pomocy udzielały wodny patrol policji wspólnie ze Strażą Pożarną oraz Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Przypominamy, w sobotę (02.07.2016 r.) około godz. 18:40 iławscy policjanci zostali poinformowani o wywróceniu się jednostki pływającej na jeziorze Jeziorak. Żaglówka znajdowała się na wysokości Półwyspu Indyjskiego.

Na miejsce natychmiast popłynęła łódź policyjna. Okazało się, że 3 osoby z żaglówki znajdują się wodzie. Policjant wspólnie z strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej z Iławy, ratownikami WOPR-u, z których jeden jest także funkcjonariuszem iławskiej policji, podjęli poszkodowanych na pokład swojej łodzi.

Poszkodowani zostali przetransportowani do brzegu, gdzie przyjechała również karetka pogotowia, która dwie osoby opatrzyła na brzegu, a jedną z nich przetransportowała do szpitala na obserwację. Funkcjonariusze następnie wrócili po żaglówkę, którą odholowali do brzegu

Niemal w tym samym czasie wpłynęło kolejne zgłoszenie o wywróconej jednostce, tym razem na wysokości Siemian, pomiędzy Rybackimi Kępami a Lipowym Ostrowem.

Na miejsce natychmiast popłynęła łódka iławskiego WOPR-u. Po dotarciu okazało się, że w wodzie znajdowały się dwie osoby, które ratownicy podjęli z wody i przekazali właścicielowi jednostki, który zabezpieczył także jednostkę. Na szczęście nikt z poszkodowanych nie wymagał pomocy medycznej.

Kiedy ratownicy powrócili do Szałkowa wspólnie z policjantem i strażakiem zaczęli stawiać wywróconą jednostkę, która zaczęła już tonąć. Znaczne wymiary jednostki, a także zmieniające się warunki pogodowe znacznie utrudniały akcję, jednak wspólnymi siłami postawiono żaglówkę.

Natomiast wczoraj (30.08.2016 r.) około godziny 14:30 iławscy policjanci zostali również poinformowani o wywróceniu się jednostki pływającej  na wysokości jednej z miejscowych przystani. Ze zgłoszenia wynikało, że w wodzie miały znajdować się trzy osoby, a jednostka nabierać wodę. Na miejsce natychmiast popłynął patrol wodny ze Strażą Pożarną oraz Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Po dotarciu okazało się, że w wodzie znajduje się jeszcze dwóch załogantów przewróconego jachtu, których podjęli policjanci na pokład swojej łodzi. Natomiast trzecia osoba wcześniej została już zabrana przez przepływających żeglarzy.

Biorący udział w działaniach zapewnili komfort termiczny i psychiczny poszkodowanym oraz zabezpieczali transport do brzegu jak i stawianie wywróconej łodzi. Jednostkę do brzegu zholowała Państwowa Straż Pożarna a ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego  wypompowali wodę z pokładu oraz zabezpieczyli wyposażenie jednostki. Następnie jacht przekazano właścicielowi.

W czasie wakacji zrealizowano 30 służby na wodzie. Patrol wodny za nie przestrzeganie przepisów Ustawy o żegludze śródlądowej nałożył 29 mandatów karnych, 34 osoby pouczył, a  w dwóch przypadkach skierowano  wnioski o ukaranie do sądu. Iławski patrol wraz z ratownikami WOPR i jednostką OSP w Iławie brał udział w zabezpieczaniu regat oraz imprez sportowo-kultularnych odbywających się w okolicach bądź na jeziorze Jeziorak. W okresie wakacyjnych miesięcy policjanci interweniowali na wodzie łącznie w 116 przypadkach nie ujawniając żadnego   nietrzeźwego steromotorzysty za to zatrzymali mieszkańca Elbląga, który  pływał rowerem wodnym będąc w stanie po użyciu alkoholu. Mężczyzna  spożywał również alkohol na urządzeniu. 32 – latek za popełnione wykroczenia został ukarany mandatem a funkcjonariusz nakazał mu aby spłynął jednostką do brzegu.  

Pamiętajmy !

Każdy żeglarz zanim wypłynie na jezioro powinien sprawdzić prognozę pogody. Będąc już na wodzie należy także kontrolować chmury, spojrzeć czy na niebie nie kłębią się ciemne i szybko się nie przesuwają, gdyż mogą one zwiastować nadejście burzy.

Przypominamy również, że szlak wodny, to jest po prostu droga. Pływanie łodzią motorową mając 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie jest to wykroczenie. Natomiast już  stężenie alkoholu w organizmie  powyżej 0,5 promila jest to przestępstwo. Natomiast pływanie urządzeniem niemechanicznym (kajakiem, rowerem wodnym, łódką, żaglówką, itp.) mając powyżej 0,2 promila alkoholu w organizmie kończy się wysoką grzywną oraz odholowaniem urządzenia.

Powrót na górę strony