Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jeden kierował kierował zespołem pojazdów mając 0,8 promila, drugi nie dostosował prędkości do warunków ruchu. Takich nieodpowiedzialnych kierujący zatrzymali policjanci podczas minionej doby

Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drogach, w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Tak też stało się podczas minionej doby.

Nigdy nie jeżdżę po alkoholu i narkotykach - to hasło, które powinni znać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Jednak pomimo wcześniej spożytego alkoholu niektórzy nadal wsiadają za kierownicę. Tak właśnie postąpił 30 – latek. Mężczyzna w poniedziałek (27.11.2023 r.) kilka minut po godz. 8:00  jechał samochodem ciężarowym na jednej z dróg w Iławie kiedy to został zatrzymany przez policjantów. Funkcjonariusze wylegitymowali go, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 30 – latek kierował zespołem pojazdów mając 0,8 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi gminy Bartniczka.

Natomiast we wtorek (28.11.2023 r.) kilka minut po godzinie 4:00, 35 - latka kierująca citroenem na prostym odcinku drogi nie dostosowała prędkości do warunkow ruchu w wniku czego straiła panowanie nad pojazdem i uderzyła w przdrożne drzewo. Na szczęście kobieie nic poważniego się nie stało a za popełnione wykroczenie zostala ukarana mandatem.

Policjanci przypominają, apelują i przestrzegają.

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 3 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych

Powrót na górę strony