Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iławscy policjanci przeprowadzili szkolenie dla ratowników medycznych i personelu medycznego

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie przeprowadzili szkolenie skierowane do ratowników medycznych i osób pracujących w szpitalu. W obecnych czasach ratownicy a także personel medyczny coraz częściej udzielając pomocy poszkodowanym i chorym, sami padają ofiarą napaści. Szkolenie to obejmowało m.in. rozmowę z psychologiem, prezentację dotyczącą środków przymusu bezpośredniego jak również ćwiczenia z zakresu stosowania samoobrony.

W związku z rosnącą falą agresji skierowaną do ratowników medycznych a także personelu medycznego Dyrektor Powiatowego Szpitala w Iławie Jacek Zachariasz, zwrócił się z prośbą do Komendanta Powiatowego Policji w Iławie o przeszkolenie członków zespołów ratownictwa medycznego, ratowników medycznych i personelu medycznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z zakresu samoobrony. W ramach wzajemnej współpracy iławscy policjanci rozpoczęli cykl szkoleń wśród personelu medycznego wszystkich zespołów ratownictwa medycznego. To grupa zawodowa, która udzielając poszkodowanym i chorym pomocy medycznej, często sama pada ofiarą napaści. Dlatego funkcjonariusze, wspólnie z psychologiem, podczas kilku spotkań przedstawili zagadnienia dotyczące zagrożeń oraz stosowania środków przymusu bezpośredniego i zasad samoobrony.

Psycholog wspólnie z uczestnikami szkolenia omówiła  tematy dotyczące identyfikacji zagrożeń, postępowania w sytuacji zagrożenia oraz komunikacji z osobą agresywną. Natomiast policyjni instruktorzy, na podstawie przygotowanej prezentacji wyjaśnili, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w kontakcie z bronią palną oraz urządzeniami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Następnie przekazali uczestnikom szkolenia podstawowe reguły samoobrony w sytuacjach zagrożenia.

Jak podsumowali uczestniczący w pierwszym szkoleniu ratownicy, coraz częściej przyjeżdżając na miejsce zdarzenia, gdzie zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie, sami są narażeni na przemoc i agresję zarówno ze strony osób postronnych, nierzadko nietrzeźwych ale  też samych osób poszkodowanych. W tej sytuacji trudno jest im udzielać pomocy zwłaszcza w chwili, gdy sami są atakowani. Czasem niestety zwłoka w działaniu może doprowadzić nawet do śmierci pokrzywdzonego. Nabyte podczas  szkolenia wiedza i umiejętności ułatwią im realizację ich najważniejszego zadania jakim jest ratowanie  ludzkiego zdrowia i życia.

Szkolenia były także okazją do nawiązania wspólnych, cennych relacji poza miejscem zdarzenia, gdzie najczęściej spotykają się personel Szpitala i pracownicy Policji.

 

  • Funkcjonariusz omawia dzałanie tasera
  • Pani psycholog opowiada jak zajmować się pacjentem agresywnym
  • Policjnaci prowadzący szkolenie
  • Psycholog rozmawia z ratownikami i personelem medycznym
  • Uczestnicy szkolenia słuchający policjantów
  • Funkcjonariusze prezentują sposób prowadzenia
  • Jak przenosić człowieka pokazuje funkcjonariusz
  • Funkcjonariusze obezwładniją pozoranta
  • Agresywny kierowca, jak wyciągnąć go z auta prezentują policjanci
  • Policjanci pokazują jak obezwładnić agresywnego pacjenta
  • Policjanci prezentują jak obezwładnić pacjenta agresywnego w karetce
  • Zajęcia prowadzi psycholog
Powrót na górę strony